A jak z hlediska životnosti dopadne srovnání dřevostavby a zděného domu?

Jaká je životnost dřevostavby?

Stavební systém Základní komponenty Promyšlené řešení všech detailů

Stavební systém

V první řadě je třeba rozlišovat životnost technickou a morální.

Na technickou životnost stavby má v první řadě vliv zvýšená vlhkost. Výskyt zvýšené vlhkosti v konstrukci může být zapříčiněno špatným konstrukčním návrhem, neodbornou montáží nebo změnou provozu oproti projekčnímu návrhu (z naprojektovaného pokoje vytvořená sauna, v garáži bazén).

Dřevostavba, která je správně projekčně zpracována, precizně vyrobena, namontovaná odborníky a je průběžně udržovaná vám vydrží bez problému více jak 100let.

Možná ještě důležitější je však morální životnost stavby. Morální životnost vnímá každý člověk individuálně. Když se podíváme do historie užívání staveb všeobecně, nemine téměř každý dům s nastěhováním nové generace jeho „totální“ přestavba. Zkrátka je pro nastupující generaci dům morálně zastaralý. Morální životnost souvisí také s vývojem trhu, technologií, dispozičního řešení, ale i například i s módními trendy.

 

A jak z hlediska životnosti dopadne srovnání dřevostavby a zděného domu?

Je nesmysle tvrdit, že dřevo má stejnou životnost jako kámen. Pokud jde ale o dům, převládající názor „laických odborníků“ že dřevostavba shnije a cihla vydří není pravdou – je to mýtus minulosti. Mezi životností dřevostavby a zděného domu není rozdíl.

Životnost dřevostavby závisí na kvalitě a profesionalitě realizační firmy.

Pokud chcete, aby váš dům vydržel několik generací vyvarujte se kompromisům. Volbou levnější varianty, nebo neodborné firmy sice ušetříte, ale pak to může být právě ta dřevostavba pro jednu generaci. Do neodborně postavené dřevostavby budete muset investovat další peníze na předčasnou rekonstrukci.